MAX8630YETD25+
Description
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR, 10
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
MAX8630YETD25+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC DC Regulator
Topology:Switched Capacitor (Charge Pump)
Internal Switch(s):Yes
Number of Outputs:5
Voltage - Supply (Min):2.7V
Voltage - Supply (Max):5.5V
Voltage - Output:-
Current - Output / Channel:25mA
Frequency:1MHz
Dimming:Multi-Step
Applications:Backlight
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)