AL5809-20QP1-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC LED DRVR LIN PWM 20MA PDI123
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
AL5809-20QP1-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Linear
Topology:-
Internal Switch(s):Yes
Number of Outputs:1
Voltage - Supply (Min):2.5V
Voltage - Supply (Max):60V
Voltage - Output:60V
Current - Output / Channel:20mA
Frequency:-
Dimming:PWM
Applications:Automotive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)