MAX20090BATP/VY+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE HIGH VOLTAGE LED CONT
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
MAX20090BATP/VY+T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:DC DC Controller
Topology:SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Internal Switch(s):No
Number of Outputs:1
Voltage - Supply (Min):5V
Voltage - Supply (Max):65V
Voltage - Output:65V
Current - Output / Channel:-
Frequency:200kHz ~ 2.2MHz
Dimming:Analog, PWM
Applications:Automotive, Commercial & Industrial Lighting
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)