AL5809-90QP1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 90MA PDI123
DataSheet
AL5809-90QP1-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:1
Voltage - Supply (Min):2.5V
Voltage - Supply (Max):60V
Voltage - Output:60V
Current - Output / Channel:90mA
Applications:Automotive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)