AL5890-10Y-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
LED LINEAR DRIVER SOT89 T&R 2.5K
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
AL5890-10Y-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Linear
Topology:-
Internal Switch(s):No
Number of Outputs:1
Voltage - Supply (Min):7V
Voltage - Supply (Max):400V
Voltage - Output:400V
Current - Output / Channel:10mA
Frequency:-
Dimming:No
Applications:Lighting, Signage
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)