LM3532TME-40/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC LED DRIVER RGLTR DIM 16DSBGA
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
LM3532TME-40/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:DC DC Regulator
Topology:Step-Up (Boost)
Internal Switch(s):Yes
Number of Outputs:3
Voltage - Supply (Min):2.7V
Voltage - Supply (Max):5.5V
Voltage - Output:40V
Current - Output / Channel:30mA
Frequency:500kHz
Dimming:PWM
Applications:Backlight
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)