SC600CIMSTRT
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
IC LED DRIVER RGLTR 60MA 10MSOP
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
SC600CIMSTRT PDF
Type Description
Series:mAhXLife™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:DC DC Regulator
Topology:Switched Capacitor (Charge Pump)
Internal Switch(s):Yes
Number of Outputs:1
Voltage - Supply (Min):2.5V
Voltage - Supply (Max):6.5V
Voltage - Output:5V
Current - Output / Channel:60mA
Frequency:650kHz
Dimming:-
Applications:Backlight
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)