LM3503SQX-35
Description
IC LED DRIVER RGLTR DIM 16WQFN
DataSheet
LM3503SQX-35 PDF
Number of Outputs:2
Voltage - Supply (Min):2.5V
Voltage - Supply (Max):5.5V
Voltage - Output:35V
Current - Output / Channel:750mA (Switch)
Frequency:1MHz
Dimming:Analog, PWM
Applications:Backlight
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)