VNH3SP30-E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC MTR DRV 5.5-36V MULTIPWRSO-30
Catalog
PMIC - Motor Drivers, Controllers
DataSheet
VNH3SP30-E PDF
Type Description
Series:STripFET™, VIPower™
Package:Tube
Part Status:Active
Motor Type - Stepper:-
Motor Type - AC, DC:Brushed DC
Function:Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration:Half Bridge (2)
Interface:Parallel, PWM
Technology:Power MOSFET
Step Resolution:-
Applications:Automotive
Current - Output:30A
Voltage - Supply:5.5V ~ 36V
Voltage - Load:5.5V ~ 36V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:30-PowerSOP (0.630", 16.00mm Width)