TPS2HB16BQPWPRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
HYDRA 16 MOHM OTP B
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
TPS2HB16BQPWPRQ1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:2
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:3V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):60A
Rds On (Typ):16mOhm
Input Type:-
Features:-
Fault Protection:Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:16-HTSSOP
Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)