MC22XSD200BEK
Description
HIGH-SIDE SWITCH, 36V, DUAL 22MO
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
MC22XSD200BEK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:2
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:SPI
Voltage - Load:8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V ~ 5V
Current - Output (Max):3A
Rds On (Typ):22mOhm
Input Type:-
Features:Slew Rate Controlled
Fault Protection:Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:32-HSOP
Package / Case:32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad