LT1461CCS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.08% 8SOIC
DataSheet
LT1461CCS8-2.5#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:100 mA
Tolerance:±0.08%
Temperature Coefficient:12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:9.6ppmrms
Voltage - Input:3V ~ 20V
Current - Supply:70µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)