MAX6126B25+T
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8UMAX
DataSheet
MAX6126B25+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:1.45µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:725µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)