MAX6126AASA21+
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
MAX6126AASA21+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.048V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.02%
Temperature Coefficient:3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:1.3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:725µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)