LT1009CLP
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
LT1009CLP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Reference Type:Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.2%
Temperature Coefficient:25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:-
Current - Supply:-
Current - Cathode:400 µA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)