MAX15004BAUE+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
MAX15004BAUE+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive, Isolation Capable
Topology:Boost, Flyback, SEPIC
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 40V
Frequency - Switching:15kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):50%
Synchronous Rectifier:No
Clock Sync:Yes
Serial Interfaces:-
Control Features:Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)