TL5001CPSR/1
Description
IC REG CTRLR BCK/BOOST/FLYBK 8SO
DataSheet
TL5001CPSR/1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck, Boost, Flyback
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.6V ~ 40V
Frequency - Switching:20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):100%
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)