TPS40100RGET
Description
TPS40100 WIDE INPUT RANGE SYNCHR
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
TPS40100RGET PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 18V
Frequency - Switching:100kHz ~ 600kHz
Duty Cycle (Max):-
Synchronous Rectifier:Yes
Clock Sync:Yes
Serial Interfaces:-
Control Features:Current Limit, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)