TL5001CDRG4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG CTRLR BCK/BST/FLYBK 8SOIC
DataSheet
TL5001CDRG4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck, Boost, Flyback
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.6V ~ 40V
Frequency - Switching:20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):100%
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)