ZL2008ALAFT
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC REG CTRLR BUCK PMBUS 36QFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
ZL2008ALAFT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Frequency - Switching:200kHz ~ 1.4MHz
Duty Cycle (Max):95%
Synchronous Rectifier:Yes
Clock Sync:Yes
Serial Interfaces:I²C, PMBus, SMBus
Control Features:Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)