ADP2121ACBZ-1875R7
Description
STEP-DOWN DC-DC CONVERTER
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
ADP2121ACBZ-1875R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.875V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:6MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)