LM2574-3.3BN
Description
52KHZ SIMPLE 0.5A BUCK REGULATOR
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2574-3.3BN PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):-
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:52kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)