
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Up |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 1.8V |
| Voltage - Input (Max): | 3.6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 100mA |
| Frequency - Switching: | 650kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3300 |
Current price of MCP1259T-E/MF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG CHARG PUMP INV 20MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 1A DL 14DFN
IC REG BUCK ADJ 800MA DL 10DFN
IC REG CHARG PUMP 3.3V 10DFN
RES 5.83K OHM 0.5% 1/16W 0402
CONN BACKSHELL 25P 45/180DEG SHD
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER