
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Eco-Mode™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck, Split Rail |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 41.1V |
| Current - Output: | 5A |
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SO PowerPad |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 75 | ||
| 150 | ||
| 525 | ||
| 1050 | ||
| 2550 |
Current price of TPS54540DDA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 16MSOP
IC REG BOOST ADJ 750MA 8DFN
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 8SOPWR
LINE FILTER 42A CHASSIS MOUNT
KIT CABLE .27M