LMR14006YDDCT
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LMR14006YDDCT PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.765V
Voltage - Output (Max):38.8V
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:2.1MHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)