LM2586T-3.3
Description
7A, 200KHZ BIPOLAR
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2586T-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:3A (Switch)
Frequency - Switching:100kHz ~ 200kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)