
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Ratiometric |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -Vin, 2Vin |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 40mA |
| Frequency - Switching: | 12kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of TC7662AEPA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN
IC REG BOOST PROG 23MA 8SOIC
CONN PLUG FMALE 4POS CRIMP
CONN RCPT FMALE 3POS SCREW
IC REG CHARGE PUMP INV 40MA 8DIP
MOSFET N-CH 650V 10.9A 4VSON