ADP2118ACPZ-1.2-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 1.2V 3A 16LFCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
ADP2118ACPZ-1.2-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:3A
Frequency - Switching:600kHz, 1.2MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)