
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 6.5V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.21V |
| Voltage - Output (Max): | 37V |
| Current - Output: | 1A |
| Frequency - Switching: | 260kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 95 | ||
| 190 | ||
| 570 | ||
| 1045 | ||
| 2565 |
Current price of LM2672M-ADJ/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOPWR
IC REG BUCK BST ADJ 60MA 24TSSOP
IC REG BOOST ADJ 800MA 12TDFN
CAP CER 10000PF 25V X7R 1206
TERM BLK PLUG 12POS 27.2MM GREEN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 8SOIC
DIODE ZENER