
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SWIFT™, Eco-Mode™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 39V |
| Current - Output: | 500mA |
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-PowerPad |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 80 | ||
| 160 | ||
| 560 | ||
| 1040 | ||
| 2560 | ||
| 5040 |
Current price of TPS5401DGQ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SWITCHING REGLTR, VOLTAGE-MODE
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
IC REG MULTI CONFG ADJ 4A 20SOIC
CAP CER 0.033UF 1.2KV X7R 1825
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN RCPT MALE 24POS CRIMP
IC REG BUCK ADJ 500MA 10MSOP