
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SWIFT™, Eco-Mode™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck, Split Rail |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 58V |
| Current - Output: | 500mA |
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-PowerPad |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 80 | ||
| 160 | ||
| 560 | ||
| 1040 | ||
| 2560 | ||
| 5040 |
Current price of TPS54060ADGQ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJUSTABLE 5A 12DFN
520KHZ/1.6MHZ - SPACE-EFFICIENT
IC REG BUCK 3.09V 0.65A 8USMD
CAP CER 1210 1.8PF 100V ULTRA ST
CAP CER 360PF 25V U2J 0402
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10MSOP
CONN TERM BLK FUSE BLK