LM2576HVT-15/LB03
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5
DataSheet
LM2576HVT-15/LB03 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:3A
Frequency - Switching:52kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)