
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 500mA |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SO PowerPad |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 | ||
| 5000 |
Current price of LM22674MRX-5.0/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN
IC REG BCK BST PROG 50MA 20QFN
IC REG BUCK ADJ 100MA 16MSOP
CAP FILM .047UF 500V SOZO MUSTRD
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
IC REG BUCK 5V 500MA 8SOPWR
24G 1.0" IT SERIES TIP ID .015"