
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.2V |
| Voltage - Input (Max): | 62V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.21V |
| Voltage - Output (Max): | 25V |
| Current - Output: | 350mA |
| Frequency - Switching: | 210kHz ~ 2.3MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of LT3990EMSE#TRPBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 1.8V 6A 20QFN
IC REG BUCK ADJ 300MA 10QFN
IC REG BOOST ADJ 2.5A 9UQFN
IC REG BUCK ADJ 350MA 16MSOP
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP