
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 500mA |
| Frequency - Switching: | 2MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-5 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MCP1603T-080I/OS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC CONV STEP DOWN 36V 17QFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10SON
IC INTEGRATED CIRCUIT
FIXED IND 1.8NH 700MA 80 MOHM
FAN BLWR CENT 261X125MM 230VAC
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
IC REG BUCK 0.8V 500MA TSOT23-5