PAM2400AAA300
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG BOOST 3V 400MA SOT23-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
PAM2400AAA300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):0.9V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:400mA (Switch)
Frequency - Switching:100kHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)