MIC2202-1.8BMM-TR
Description
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MIC2202-1.8BMM-TR PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:2MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)