LM2597M-12
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
DataSheet
LM2597M-12 PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:150kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)