XC9141B23CER-G
Description
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
DataSheet
XC9141B23CER-G PDF
Type Description
Series:XC9141
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):0.65V
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:1.2MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)