
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | * |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Up |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Boost |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 0.8V |
| Voltage - Input (Max): | 13V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 16V |
| Current - Output: | 10A (Switch) |
| Frequency - Switching: | 600kHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 13-PowerVFQFN |
| Supplier Device Package: | 13-QFN (3x4) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.8750 | $1.88 |
| 51 | $1.6500 | $84.15 |
| 103 | $1.5000 | $154.50 |
IC REG BUCK SYNC 2A SOFT-START C
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
CAP ALUM 8200UF 20% 63V RADIAL
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
FULLY INTEGRATED,SYNC,30W BOOST