LD39020ADTPU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 4DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD39020ADTPU33R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):40 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)