NJM2857DL3-25-TE1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO252-5
DataSheet
NJM2857DL3-25-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 1A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):750 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:82dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C