UA78L12ACDR
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
DataSheet
UA78L12ACDR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):27V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:42dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)