LP3853ES-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
DataSheet
LP3853ES-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)