LT3021ES8-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8SOIC
DataSheet
LT3021ES8-1.2#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.285V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):250 µA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)