S-1200B48-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SNT6A
DataSheet
S-1200B48-I6T2U PDF
Type Description
Series:S-1200
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.19V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)