TPS720285QDRVRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.85V 350MA 6WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS720285QDRVRQ1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 350mA
Current - Output:350mA
Current - Quiescent (Iq):38 µA
Current - Supply (Max):80 µA
PSRR:85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)