TPS709A33DBVR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS709A33DBVR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):2.05 µA
Current - Supply (Max):350 µA
PSRR:80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C