MIC37101-3.3YM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
DataSheet
MIC37101-3.3YM PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1A
Current - Output:1A
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)