LT3009IDC-1.8#TRMPBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6DFN
DataSheet
LT3009IDC-1.8#TRMPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 20mA
Current - Output:20mA
Current - Quiescent (Iq):6 µA
Current - Supply (Max):1 mA
PSRR:66dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C